Цікаво знати
ДЕЩО ПРО ПЛИТКУ

ДЕЩО ПРО ПЛИТКУ

ДЕЩО ПРО КЕРАМІЧНУ ПЛИТКУ

«У будинків, як й у людей, є своя душа й своя особа, на якому відбивається їхня внутрішня сутність», - так сказав Дюма-батько й був, безумовно, прав. До цього можна додати, що душу будинків формують люди, у них живучі. Покладемо, вам удалося купити нову квартиру або заробити засобу на ґрунтовний ремонт старої. Ви, переборовши період ейфорії, виявляєтеся в повній розгубленості: із чого почати? Перемінити меблі в їдальні? Покрити ламинатом підлога в спальні? Перефарбувати стіни у вітальні? Все це, звичайно, важливі приміщення. Але почати все-таки радимо з інших житлових зон. Адже, як правило, заходячи з вулиці в будинок, ви, починаючи, природно, з коридору, неодмінно заглянете у ванну кімнату й на кухню. Ремонт бажано починати з них! А для цього без керамічної плитки вам не обійтися. Але щоб грамотно неї вибрати, необхідно дещо знати.
Керамічна плитка - самий зручний і практичний спосіб оформлення приміщень. Сьогодні в спеціалізованих магазинах ви можете знайти все, що душі завгодно: і недорогу, але різноманітну вітчизняну плитку, і плитку з ексклюзивних колекцій всесвітньо відомих країн-виробників цього матеріалу - Італії, Іспанії, Німеччини, Польщі, Чехії. Керамічна плитка екологічно нешкідлива, натуральна, гарна, гігієнічна. Адже в її основі - глина, вода, вогонь. Вона безпечна для навколишнього середовища, тому що температурна обробка зменшує ризик виділення шкідливих речовин. Вона має протипожежні властивості. Зрештою, вона більше довговічна й міцна, чим будь-яке інше покриття, і, що немаловажно, за плиткою досить легко доглядати.
 
Правильний вибір керамічної плитки

Довговічний унікальний оздоблювальний матеріал, з якого виготовляється керамічна плитка, має всі необхідні властивості, такими як морозостійкість, водопоглинення, огнеупорность, зносостійкість, гігієнічність й, звичайно ж, неповторний дизайн. Керамічна плитка безпечна для навколишнього середовища, тому що високотемпературна обробка зменшує ризик виділення шкідливих речовин; вона не горить і захищає облицьовану поверхню, а при нагріванні не виділяє отруйних речовин. Їй не страшний пил і бактерії, оскільки миття плитки не становить великої праці. До того ж керамічна плитка не проводить електричний струм, не руйнується при зіткненні з хімічними речовинами (виключення - фтористоводородная кислота), не змінює кольори під впливом сонячних променів. ТОВ "Агромат" надає величезний вибір керамічної плитки. На нашому ринку сьогодні представлена плитка з Італії, Іспанії, Німеччини, Чехії, Португалії, Індонезії, Польщі, Єгипту, Китаю, а також продукція вітчизняних виробників.
Як визначити якість плитки самостійно. Насамперед, радимо Вам не купувати керамічну плитку з нерівними краями, які можна легко побачити, приклавши одну до іншої. Звичайно ж, не повинне бути ніяких видимих ушкоджень, таких як мікротріщини й відколи на глазурованій поверхні. Патьоки й зернистість малюнка говорять про погану якість керамічної плитки. Якість також визначається сортом плитки, яких усього налічується три. Сорт не завжди вказується виробником на плитці, але його легко довідатися по кольорах. Всі позначення на партії плитки першого сорту наносяться червоними кольорами, другого - синім, а третього - зеленим маркуванням.
Значки на маркуванні. Щоб зробити правильний вибір, потрібно навчитися читати символи на впакуванні. Наприклад, напольная плитка відзначається значком у вигляді ступні на чорному тлі. Якщо ж ступня чорна, а тло світла й заштрихований, виходить, плитка відрізняється підвищеною зносостійкістю. Зображення руки вказує на плитку для стін, але в жодному разі не для підлоги. Значок «сніжинка» говорить про морозовитривалість зразків. Значок у вигляді стилізованого полум'я із цифрами "1" або "2" позначає кількість випалів покриття. Кількаразове повторення значка свідчить про високий рівень того або іншого показника.
Буквені символи "АА" указують на те, що плитці не страшні впливи хімічних речовин. З однією буквою "А" - плитка менш стійка. Найнижча опірність у плитки з маркуванням "ПРО", проміжна - в "В" й "З". Як правило, такої інформації цілком достатньо для покупців, що чітко представляє, які саме властивості й характеристики виробу в першу чергу важливі в оформлюваному їм приміщенні.
Конкретне місце облицювання: підлога, стіни або їхні окремі ділянки. Якщо ви хочете використати плитку у ванній кімнаті, варто враховувати, що підлога й стіни цього приміщення контактують із хімічними реагентами, що залишають плями. У такому випадку підійде кахельна плитка з високою кислостойкостью й з низькою пористістю. У принципі, і у ванною, і на кухні не так вуж важливий ступінь зносостійкості плитки, особливо при облицюванні стін. Виробу для цих приміщень повинні мати підвищені хімічні характеристики. На кухні піл варто укладати не тільки хімічно стійкою керамічною плиткою, а також і з низькою пористістю (зносостійкість - III класу) і високою міцністю. Плитка IV й V класу, більше стійка до стирання, знадобиться в коридорі, вестибюлі й прихожей. Варто розрізняти поняття "технічна характеристика" й "якість", інакше Ви ризикуєте витратити гроші впустую. Адже зовсім необов'язково викладати підлога у ванною кахлем з підвищеною морозовитривалістю або високою зносостійкістю. Місце такого виробу - у приміщеннях суспільного призначення, торговельних і виставочних залах.

Якщо Ви шукайте плитку для внутрішнього облицювання приміщення. Ніколи не поспішаєте з покупкою, навіть якщо вам дуже сподобалася фактура виробу або малюнок на ньому. У цій справі потрібно врахувати й безліч інших його характеристик. Необхідно знати, що наскільки сподобався кахель відповідає умовам місцевості, де ви будете укладати його. Різноманіття пропонованої продукції на ринку практично безмежно, але універсального типу керамічної плитки немає. Щоб зробити правильний вибір, корисні будуть короткі відомості про види й технологію виробництв плитки, які й визначають її технічні характеристики. По-перше, потрібно знати, що плитка може бути глазурована або без глазурі на лицьовій поверхні, на низкопористой або высокопористой основі, однократного або дворазового випалу.
 
Плитка для ванної, коридору та кухні
Вибір керамічної плитки сьогодні величезний. Просто очі розбігаються. Сидячи будинку й обмірковуючи свій ремонт, здається, що ми чітко представляємо, чого хочемо. А, придя в магазин і побачивши таку розмаїтість, приречено розуміємо, що хочемо вже чогось зовсім іншого. От цю хочемо, малахітових кольорів, із чудовими світлими прожилками, і от цю, светленькую, з орнаментом у східному стилі, а геть яка чудова, антрацитово-черная, блискуча, більша... Знайома ситуація, чи неправда? Для того щоб цього не трапилося, перебуваючи в магазині, подумки поверніться в стіни своєї квартири й об'єктивно оціните ситуацію. Якщо ви не розрахуєте співвідношення габаритів вашого житла з фактурою й розмірами плитки, то ризикуєте поплатитися за це: незабаром вам не захочеться зайвий раз заходити в приміщення, облицьоване колись такий жаданої плиточкой.
Якщо у вас малогабаритна квартира, то краще вибирати світлі й холодні тони - вони зрительно збільшують простір. Теплі - навпаки, візуально зменшать просторе приміщення, зроблять його більше затишним. Для зорового зменшення простору можна також вибрати темну плитку. Що ж стосується орнаменту, то в більших приміщеннях добре смотрятся плитки з великим малюнком - у менших кімнатах такі будуть робити гнітючу дію. Для них підійдуть непомітні і яскраві орнаменти. У низьких приміщеннях вертикальний візерунок або прямокутна плитка, установлена вертикально, створять враження більшої висоти. Тому важливо врахувати все: площа приміщення, розміри плитки, її кольори, аналіз середовища, освітленість, меблі.
До речі, сьогодні можна не обмежуватися традиційною прямокутною плиткою. Якщо ваш житловий простір дозволяє, вибирайте багатокутну. Помнете, що при зміні формату плитки міняється сприйняття межплиточных швів. А якщо ви вирішили: гуляти, так гуляти! - і, більше того, можете собі це дозволити, то замовте декоративне панно! Це будуть обрані вами візерунки, виконані на кожній плитці окремо, що не повторюють один іншої (або що повторюють - на ваш вибір).
До речі, купуючи виріб, ретельно перевірте, наскільки правильні його геометрія й немає чи в ньому дефектів.
Знавці рекомендують замовляти кількість матеріалу приблизно на 10 відсотків перевищуюче необхідне - щоб уникнути шлюбу й образливих казусів під час кладки.
Керамічна плитка - всюдисуща, її можна побачити не тільки на стінах і підлогах у приміщеннях, але й на фасадах, зовнішніх терасах, на доріжках, у басейнах, на камінах, сходах і балконах. І в кожному із цих місць ступінь навантаження на плитку різна, а, отже, і різні вимоги до її зносостійкості.
Прихожа. Підбираючи плитку для цього приміщення, важливо пам'ятати, що тут на підлогу виявляється інтенсивне навантаження. А виходить, плитка в прихожей повинна мати підвищену стійкість до стирання. Прихожая - це сполучна ланка між вулицею й житлом. Ми попадаємо сюди в брудної, а часом, і мокрого взуття. Це місце з інтенсивним рухом. Сюди підійде керамогранит або напольная керамічна плитка з 3-4 класом стиранності. Важлива вимога до напольной плитки в прихожей - це можливість легкого очищення й стійкість до дії побутової хімії, за допомогою якої ви будете видаляти бруд з підлоги.

Ванна кімната. Для неї керамічна плитка - ідеальний варіант, причому, для ванною будь-яких розмірів. Уявіть собі: око радують не тільки глянсові стіни, але й блискаючі дзеркала, милі дрібнички на поличках у морському стилі, волохаті рушники, махрові халати, блискотіння хрому й фаянсу... Все це так гармоніює один з одним! Так, звідси не хочеться йти! Але знову ж, потрібно зробити правильний вибір, щоб все перераховане вище дійсно виглядало одним цілим.
Варто врахувати, що тут підлога й стіни контактують із хімічними речовинами, що залишають плями (косметика). Тому у ванною бажано вибирати плитку з підвищеною хімічною стійкістю, низькою пористістю, що володіє кислотостойкостью, низьким водопоглиненням. Найкраще для декоративного облицювання стін у приміщеннях, які піддаються впливу води й пари, підійде лицювальна керамічна плитка або скляна мозаїка. Гарна керамічна плитка й для облицювання душової кабіни або зовнішньої сторони ванни. На ділянках, які безпосередньо контактують із водою, краще використати плитку великого розміру, зменшуючи при цьому кількість межплиточных швів, - вони найбільш уразливі, навіть якщо при укладанні використали водостійкий шовний заповнювач. Для облицювання підлог застосовуємо плитку із класом стиранності не менш 2.
Крім того, треба вибирати шорсткувату матову плитку, тому що на глянсовій можна поскользнуться. Дуже до речі буде ребриста плитка з жолобками.
Кольори плитки, що рекомендують, у ванну: білий, блакитний, синій, бірюзовий - всі вони асоціюються з водою, морем. Можна, звичайно, зробити свою ванну й блискучо-чорної, але це в тому випадку, якщо вона у вас простора.
 
Кухня, як і ванна, - приміщення з підвищеною вологістю повітря, до того ж тут існує небезпека контакту облицювання з жиром і маслом, органічними кислотами, що теж треба враховувати при виборі плитки на кухні. Сюди підійде й глазурована, і неглазурована плитка з рельєфною текстурою, з орнаментом або без нього. Ще один варіант - груба кераміка, виконана вручну (типу плитки котто). Напольная плитка повинна бути особливо міцної, водостійкої, з підвищеними механічними й хімічними характеристиками з низькою пористістю, 3-го класу стиранності. Самі уразливі місця - біля плити, холодильника, мийки - бажано облицювати матеріалом стійким до побутової хімії. Для стін кухні гарна водостійка кахельна плитка із щільною структурою й підвищеною хімічною стійкістю.
 
Розмір і зовнішній вигляд

Тон - колірна тональність даної партії плитки. Із причин технологічної властивості практично неможливо домогтися того, щоб всі плитки були ідентичної тональності. При зіставленні плиток один з одним виявляються невеликі розбіжності в кольорі. Перед тим, як упакувати вже готову однорідну по тоні керамічну плитку, неї групують за допомогою комп'ютерного сортування. Тон позначається на впакуванні цифрою або буквою.

Калібр - фактичний розмір плитки, що може відрізнятися від номінального на міліметри. У зв'язку з технологічними властивостями плитка, особливо із твердою основою, у кінцевому процесі виробництва після виходу з печі, - може мати різні розміри. Тому перед упаковуванням плитку сортують по партіях із установленим нормативами допуском різниці. Фактичний розмір плитки вказується на впакуванні.
 
Види керамічної плитки
 
Пресована та экструдована плитка

Экструдированная керамічна плитка - це плитка, що виготовляється з м'якої тістоподібної маси й проходячи через экструдер, приймає необхідну форму.

Пресована керамічна плитка - це плитка, що виготовляється з порошкоподібної суміші й ущільнюється під високим тиском преса. Характерні тони натуральної глини досягаються за допомогою випалу - комбінації температур. Кольори основи варіюється залежно від вихідної сировини - від жовтого до темно-червоного з безліччю проміжних тонів.

Використовуючи різні суміші глин можна одержати світлоі- і темно-сірі варіації.
 
Глазурована й неглазурована плитка

Плитка із щільною основою й пористою основою

Водопоглинення - одна з найбільш головних характеристик керамічної плитки, що залежить від пористості самої плитки. Чим менше пористість плитки, тим нижче її водопоглинення.
 
Керамічна плитка подвійного й одинарного випалу

Подвійний випал (бикоттура) - найдавніший спосіб виробництва глазурованої плитки. Суміш із глини пресують й обпалюють. Після чого на її поверхню наносять глазур, і вдруге обпалюють. Керамічна плитка такого типу має низькі прочностные характеристики й високу пористість. Керамічна плитка подвійного випалу в більшості випадків використається для настінного покриття.

Одинарний випал (монокоттура) - більше сучасна технологія, що витісняє метод подвійного випалу. Тістоподібну суміш пресують і підсушують. Після висихання наносять глазур і вже тільки тоді плитку піддають випалу. Тобто, і глазур, і саму плитку обпалюють за один раз. Такі вироби підходять для облицювання як стін, так і підлоги. А деякі, морозостійкі, навіть для облицювання фасадів. Варто також ураховувати, що одновипалювальна плитка відрізняється незначними розбіжностями в розмірах у зв'язку з підвищеною усадкою в процесі виробництва. У продаж вони надходять розділеними на партії по калібрі.

Биккотура частіше застосовується для настінного облицювання. Вона має як матову, так і глянсову глазур, на відміну від монокоттуры, для якої характерна нековзна матова поверхня. Це пов'язане з тим, що споконвічно неї застосовували як напольное покриття.

Керамічний граніт - матеріал з дуже щільної й майже остеклованной основою, що одержують шляхом пресування суміші (кварцу, білої глини, польових шпатів, каоліну). Щільна структура забезпечує можливість його очищення від всіх видів забруднень, а також висока механічна міцність.

Клінкерна плитка - плитка, що виробляється шляхом экструдирования суміші з неоднорідних видів глини з додаванням шамоту, флюсів й окисів-барвників. Така плитка може бути глазурован і неглазурованої, має низьку пористість, високу механічну міцність і зносостійкість. Це робить її придатної для облицювання фасадів, внутрішніх і зовнішніх стін і підлог, а також сходів і плавальних басейнів.
 
Характеристики плитки

У багатьох країнах миру вже давно розробляються норми й характеристики для керамічної плитки. Для встановлення її технічних характеристик, а також методів контролю й критеріїв прийнятності кожної характеристики існує кілька стандартів, з яких найвідоміші - стандарти BS (Великобританія), DIN (Німеччина), UNI EN (Італія), UPEG (Франція), ASTM-ANSI (США). Але найпоширеніший й авторитетними вважають норми UNI EN, розроблені Європейською комісією стандартизації (CEN) в Італії. Вони дійсні не тільки для всіх країн Європи, але й для їхніх неєвропейських країн, що прийняли. У той же час сьогодні припустима реалізація керамічних виробів, що не відповідає їхнім вимогам. Але все-таки радимо Вам вибирати продукцію, що має знак якості UNI, інакше Ви ризикуєте придбати неякісний товар.
 
Технічні характеристики плитки

Зносостійкість (стиранність) - опірність плитки зміні зовнішнього вигляду, тобто її стійкість до стирання. Це одна з головних характеристик напольной плитки, адже саме від її залежить, чи надовго вона збереже свій первісний зовнішній вигляд. Метод PEI (Porcelein Enamel Institute - інститут у США, що проводить аналізи, тестування й дослідження керамічних матеріалів) - це метод, що використають для класифікації керамічної плитки по ступені зносостійкості. Для підлоги в різних приміщеннях потрібно підбирати плитку підходящої групи зносостійкості. Відповідно до норм UNI EN 154, залежно від призначення приміщень і щільності руху в них, рекомендується вибирати плитку відповідного класу зносостійкості.

Пять груп, на які ділять плитку по показнику зносостійкості:
- Саму "м'яку" групу PEI I рекомендують використати тільки для стін, хоча в Європі їх дозволяють укладати на підлогу, що не піддається сильному абразивному забрудненню, що служить для ходіння босоніж, у м'якому взутті, наприклад, у ванній кімнаті або спальні.
- Плитку групи PEI II можна класти в спальнях, ванних, житлових кімнатах, тобто там, де ходять у домашнім взутті.
- Плитка групи PEI III підходить для всіх приміщень житлового сектора, крім місць із інтенсивним рухом людей, і для невеликих офісів, що не мають прямого входу з вулиці.
- Групу PEI IV рекомендують використати в суспільних приміщеннях з невисокою інтенсивністю руху (частки готелю, невеликі ресторани, магазини), а також у будь-яких місцях житлового сектора (хол, коридор, сходи).
- Керамічна плитка групи PEI V має найвищі характеристики. Її застосовують у місцях великого скупчення людей: ресторанах, супермаркетах, аеропортах.

Дуже важливо враховувати всі ці характеристики, тому що від них залежить довговічність кахля. Приміром, якщо покласти в офісі на підлогу плитку групи PEI II, те через якийсь час на ньому з'являться подряпини, поверхня стане матової, а глазур (якщо плитка глазурована) зітреться й обнажится глиняна основа. Для облицювання внутрішніх стін підходить плитка будь-якої групи.

Водопоглинення й морозостійкість - взаємозалежні характеристики, які прямо залежать від пористості плитки. Водопоглинення - відношення маси води, поглиненої зразком при повнім насиченні, до маси сухої речовини. Водопоглинення глазурованих керамічних плиток для підлоги не повинне перевищувати 3% (стандарт EN 176 Bl). Для настінної плитки водопоглинення повинне становити не менш 10% (стандарт EN 159 BIII).

Морозостійкість - характеристика, що відповідає за здатність керамічних виробів витримувати багаторазове попеременное заморожування й відтавання без яких-небудь ознак руйнування. Показник морозостійкості - кількість циклів (заморожувань/відтавань), що витримує зразок, не руйнуючись. Щоб установити факт наявності або відсутності морозостійкості буде досить 25 циклів заморожування/відтавання.

Виробу подвійного випалу - пористі й, отже, не морозостійкі. Кахель одинарного випалу з водопоглиненням менше 3% уважають морозостійким. Обов'язково враховувати морозостійкість, якщо укладати плитку на вулиці або в неопалюваному приміщенні, де температура повітря опускається нижче нуля градусів. При укладанні виробу в опалювальному приміщенні можна здобувати неморозостійку плитку.
 
Механічні характеристики плитки

Опір вигину й межа міцності. Тут мова йде про навантаження, які виріб може витримати й при цьому не потріскатися. Це особливо важливо для напольной керамічної плитки. Для нього визначають опір на вигин і межу міцності - максимальна напруга, при якому плитка руйнується при впливі на неї згинаючих зусиль. Межа міцності залежить від водопоглинення й товщини плитки. Одиниця виміру - Ньютон/мм2. Чим вище водопоглинення матеріалу, тим нижче опір на вигин. У керамогранита дуже високий опір на вигин, а в пористої плитки - опір низьке.
Твердість глазурі по Моосу характеризує прочностные властивості поверхневих шарів керамічної плитки. Також він відбиває здатність протистояти механічним зусиллям при царапании й вдавлення в поверхню якого-небудь твердого предмета. Майте на увазі, що подряпини менше помітні на матовій поверхні плитки, чим на блискучій. Результати тестування оцінюються по шкалі Мооса, що складається з 10 мінералів, розташованих по зростанню твердості:

Ступінь 1 - тальк
Ступінь 2 - гіпс
Ступінь 3 - кальцит
Ступінь 4 - флюорит
Ступінь 5 - апатит
Ступінь 6 - ортоса
Ступінь 7 - кварц
Ступінь 8 - топаз
Ступінь 9 - корунд
Ступінь 10 - алмаз

Всі керамічні вироби піддаються царапанию алмазом.

Коефіцієнт тертя дуже важливий для напольной плитки, оскільки він визначає ступінь ковзання поверхні керамічної плитки. Відповідно до нормативів, існують чотири категорії:

0 - 0,19 - небезпечно
0,2 - 0,39 - на грані небезпечного
0,4 - 0,74 - задовільно
вище 0,75 - відмінно.
 
Хімічні характеристики плитки

Опірність агресивному або механічному впливу речовин, (побутовою хімією, солями, кислотами), які можуть увійти в зіткнення з поверхнею плитки. Відповідно до норми ЕН №122, після випробувань плитки визначається клас її стійкості до агресивних середовищ, виходячи з характеристики ушкоджень.

Клас AA: ніяких змін зовнішнього вигляду.
Клас A: незначні зміни зовнішнього вигляду.
Клас B: середні зміни зовнішнього вигляду.
Клас C: часткова втрата зовнішнього вигляду.
Клас D: повна втрата первісного виду.

Варто враховувати, що облицьована плиткою поверхня має шви. Високим ступенем захисту від хімічного впливу володіють шви, заповнені эпоксидными матеріалами.
Опірність особливим умовам температури й вологості. Залежить від перепадів температури, що може викликати розтріскування плитки. Але помітьте, що розтріскування може з'явитися також внаслідок неправильного укладання плитки (наприклад, зайва товщина, поганий розчин або клей).
Догляд за керамічною плиткою
Звичайно, хочеться, щоб знову покладена плиточка служила як можна довше. Для цього їй потрібний відповідний відхід і дбайливе відношення.
Якщо ви доглядаєте за вашою плиткою систематично, то досить протирати її вологою ганчіркою. Підійдуть і відповідні мийні засоби. Не користуйтеся сильними, агресивними засобами на кислотній основі - вони шкодять не стільки плитці, скільки швам, забитим матеріалами на цементній основі. Помнете: гарною опірністю до хімічних впливів володіють лише шви, забиті эпоксидными матеріалами (герметиками).
Треба максимально обмежити застосування абразивних засобів (металевих щіток), особливо, якщо плитки мають глянсову поверхню, тому що на ній добре видні відколи й подряпини.
Гарні для догляду за плиткою пилосос і щітка з натуральною м'якою щетиною.
Також можна перед входом у приміщення, де піл облицьований плиткою, покласти коврик - він захистить покриття від пилу, піску й бруду, що заносять із взуттям.
Глазуровані керамічні плитки мийте спеціально для них призначеними засобами, уникаючи застосування порошків і паст.
Для захисту неглазурованої плитки (керамогранит, клінкер) треба застосовувати спеціальну рідину, що охороняє підлогу від виникнення плям на поверхні й швах.
УСЕ ПРО МОЗАЇКУ
 
5 втілень мозаїки

Серед усього розмаїтості лицювальних і декоративних матеріалів навряд чи найдеться більше демократична й художній, чим мозаїка. Маленькі граціозні шматочки здатні створити як міцну, стійку до впливу температур і вологи поверхня, так і досить мудрий візерунок. Будучи плідним ґрунтом для польоту фантазії, мозаїка висуває не так багато вимог.
«Мозаїка» у перекладі з італійського - значить «складений зі шматочків». Коротке формулювання таїть у собі найширшу гаму квітів, форм і матеріалів, з яких нині роблять мозаїку. Виробники розраховують як на творчий підхід клієнтів, яким, можливо, захочеться повторити орнаменти древніх майстрів - перших фахівців з мозаїки, так і на аматорів лаконічності, для яких монтаж матеріалу полегшений споконвічним нанесенням мозаїки на спеціальні аркуші розміром 30х30 див. Немудро, адже мистецтво мозаїки, що вийшло із глибини століть, - не тільки прекрасне, але й, як виявляється, цілком практична справа. Мозаїка не просто зовні естетична, але й надійна. Оскільки використати її можна й у тендітних ексклюзивних вітражах, і при екстер'єрних роботах. Мозаїка мозаїці - ворожнеча й буває різної...
Втілення мозаїки перше. Скло
Стекломозаика незамінна в приміщеннях з високим рівнем вологості. Адже характеристики водопоглинення цього матеріалу (0,1%) близькі до нуля. Тому її сміло можна використати для облицювання душових піддонів, чаш басейнів, панелей і стільниць у ваннах. Більше того, морозотривка стекломозаика вірно служити буде й на вулиці: як елемент декору фасадів або екстер'єрних будівель, басейнів під відкритим небом. Привабливість цього матеріалу безперечна: він прикрасить будь-яке приміщення. А які ефектні интерьерные рішення виникають у результаті комбінування прозорої стекломозаики із грою світла... Повний перелік можливих варіантів скласти важко, якщо взагалі можливо, оскільки обмежити багатство варіацій може хіба що фантазія.
Що важливо пам'ятати при роботі зі стекломозаикой - це необхідність грамотної консультації. Вибір правильного клею обов'язковий. Білого, без яких-небудь сірих грудочок або вад - інакше прозорість, а, відповідно, і ефектність матеріалу може постраждати. Також важливо придбати спеціальну затірку під мозаїку, якщо мова йде про обробку поверхонь, що постійно контактують із водою. Цих засобів на ринку предосить, обзавестися ними аж ніяк не важко.
«Наводять красу» стекломозаике по-різному, використовуючи домішки фарб, пігменти. А в деяких випадках навіть натуральне золото, що за спеціальною технологією «вростає» у шматочок цього матеріалу.
Говорячи про стекломозаике грішно упустити тему смальти, що виготовляє по старим, практично унікальних технологіях. Стекло розтирають у порошок, а потім повертають у звичайний стан, але вже з додаванням спеціальних барвників, оксидів металів. Таким чином, кожен елемент здобуває власну нотку відтінку й розкішний вид.
 
Втілення мозаїки друге. Камінь
Травертин, граніт, онікс, мармур... Натуральний камінь із твердим норовливим характером перетворюється в руках майстрів у слухняні шматочки мозаїки, з яких можна викласти чудові панно, напольные декоры, навіть цілі килими. Розмаїтість квітів і відтінків дозволить створити як нескладний візерунок, так і детальний портрет. На фабриках, під індивідуальне замовлення, втілюють самі незвичайні фантазії.
Щоб такого виду мозаїка не виявилася примхливої в експлуатації, готову выложенную поверхня необхідно покрити спеціальним складом, покликаним захищати камінь від зовнішнього впливу.
Окремою темою «кам'яної» мозаїки можна вважати мозаїку з керамогранита - високоміцного зносостійкого матеріалу, використовуваного в екстер'єрах. Обробка альтанок, барбекю та інше, інше, інше... Виготовленням мозаїки на замовлення з будь-якого обраного керамогранита займається, зокрема, завод «Агромат-декор».
 
Втілення третє. Керамічна мозаїка
Керамічну мозаїку найчастіше використають як декоративний елемент, викладають із її панно, комбінують із плиткою. Властивості цього матеріалу дозволяють декорувати їм ванні кімнати. Правда, керамікові, на відміну від скла, у постійно контактуючі з водою поверхнях, все-таки не коштує. А от прикрасити зовнішню поверхню каміна або печі - цілком реально. Адже температурний режим, у який попадає керамічна мозаїка при випалюванні, пристосовує її до істотної різниці температур.
Дизайнери сміло експериментують із боєм плитки - і не тільки виробничим. У пошуку потрібних форм плитка б'ється в самому буквальному значенні цього слова. Такі роботи є ексклюзивними й неповторними.
Що ж стосується вибору конкретної керамічної мозаїки - те тут все просто: зверніть увагу на те, з якої плитки вона зроблена. Які характеристики плитки - такі вони й у мозаїки!
 
Втілення мозаїки четверте. Метал
Попередні три позиції - стекло, камінь і керамічна плитка - є традиційною сировиною для виробництва мозаїки. Але деякі виробники йдуть далі у своїх пошуках - і знаходять. Так, італійська фабрика SICIS випускає мозаїку з дійсного металу, а не просто імітує його. На каучукову основу - і помітьте, не обов'язково стандартно квадратну, це цілком може бути й інша фігура - як те ромб, при виробництві «надягають» металевий ковпачок. Просто, красиво й надійно. Правда, аматорам металевої мозаїки не варто зловживати побутовою хімією, щоб не зіпсувати доглянутий вид свого інтер'єра.
 
Втілення мозаїки п'яте. Дорогоцінні вироби
Ми вже згадували про «золотий» стекломозаике, у кожної шматочок якої вкладена дійсна золота (99 проби) фольга. Ще одна витончена мозаїка - мозаїка з додаванням штучного аквамарина, процес виготовлення якої дуже складний і кропіткий. Додавання оксиду міді дозволяє домогтися неповторності відтінків кожного шматочка. Радує око й «мерехтливий» ефект поверхні мозаїки. Експерименти й тривають, так що ці втілення не є вичерпними. Так, скажемо, ексклюзивну дорогу мозаїку роблять також з натурального перламутру.
 
Згодом і цей список, мабуть, буде значно продовжений. Адже сучасні виробники прагнуть до оригінальності своєї продукції й жадають самобутності. Це стосується й лідерів виробництва мозаїки в Італії, якими вважаються фабрики TREND, BISAZZA і вже згадана нами SICIS. Кожна із цих компаній привносить у мистецтво створення мозаїки свою фірмову «фішку»: будь те стандарт розміру, колірне рішення або технологія виробництва.
Швидко реагують на нові тенденції й пропозиції фабрики кераміки Китаю, де теж є своя школа виробництва й історія використання мозаїки. Прийнятна ціна цієї мозаїки аж ніяк не впливає на якість негативно: та готова довго служити й радувати око. Серед розмаїтості пропонованих на ринку варіантів є як класика, так і нововведення: мозаїка незвичайних розмірів і форм, неймовірних відтінків; якась схожа на гальку, а якась на карамельки.
Визначившись із підходящим ціновим діапазоном, матеріалом, кількістю й навіть відтінком мозаїки, не забудьте порадитися з фахівцем і придбати необхідні «супутні» засоби - клей, а якщо потрібно, те й затірку. Правильність монтажу мозаїки підкреслить її красу й не нашкодить якості. А в моменти творчого підйому - не бійтеся експериментів, адже мозаїка прикрасить не тільки інтер'єр, але і його елементи: торшери, рамки, вази, люстри... Пластичність матеріалу дозволяє створити неповторний затишок і вишуканий стиль у Вашому будинку.